Ondřej Veselý: Nadačnímu fondu přeji hlavně důvěru veřejnosti

Ondřej Veselý: Nadačnímu fondu přeji hlavně důvěru veřejnosti

Po fantastických herečkách Zuzaně Onufrákové a Evě Leimbergerové nás podpořil i známý seriálový herec Ondřej Veselý! I s ním jsme si popovídali o důležitosti charity. Děkujeme za držení pěstí!

V čem vidíte důležitost charity?

Potřeba pomáhat lidem v nepříznivých podmínkách je bytostná, vlastně existuje od nepaměti. Je důležitá pro ty, kteří neměli v životě štěstí na zdravé tělo, místo na život, sociální podmínky, rodiče atd., ale díky charitě a pomoci jiných lidí dostanou šanci na nový začátek. Nebo třeba na důstojný konec. Ať se na charitu díváme z jakéhokoli úhlu pohledu, charita rovná se lidskost a lidskost je to co dělá člověka člověkem.

Proč jste podpořil právě tento projekt?

Nadační fond Vindicia pomáhá založila firma, která má velmi zajímavý obor činnosti – pomáhá lidem získat spravedlivé odškodnění. Je to samozřejmě jich práce, ale propojení toho, že pracuji pro sebe a zároveň pomáhám, se mi líbilo. Navíc vím, že se lidé z firmy zajímají o jednotlivé případy daleko hlouběji, všichni klienti pro ně nepředstavují jen obchodní případy. Ba naopak, lidé z Vindicia myslí i na jejich další osudy poté, co proces odškodnění skončí. A proto také vznikla tato nadace.

Jak osobně se v charitě angažujete vy sám?

V jedné knize jsem četl hezký citát „Každý z nás občas přijde o duši, jak ji rychle vrátit zpět? Když se udělá dobrá věc.“

Tak raději pomáhám již preventivně, abych o ní nepřišel J Například dlouhodobě podporuji centrum Arpida, které pomáhá dětem s handicapem se začleněním, vzděláním, léčbou. Se ženou přispíváme na obědy dětem do škol – organizace Womenforwomen a samozřejmě velmi mě zasáhl konflikt na Ukrajině. A protože máme několik ukrajinských hereček, které utekly před válkou, ubytovaných v našem Divadle pod Palmovkou, rozhodli jsme se společně udělat pohádku Kouzelné sny pro ukrajinské děti a maminky. Premiéra byla v červnu a děti byly spokojené. Vzhledem k tomu, že je pohádka dvojjazyčná ukrajinsko-česká, tak je vhodná i pro české děti a pomáhá jim být si vzájemně blíž.

Myslíte, že je v současné době důvod k obavám, že zájem o charitu opadne? Přece jen – ceny energií letí vzhůru, zvyšují se i nájmy, zdražují nákupy… Budou na to Češi mít?

Myslím, že to je o stavu duše, ne peněženky. Pomoc má spousty forem a lidé nikdy neztratí svoji lidskost, o to bych se nebál.  

Opravdu myslíte, že pár stovek nějaký projekt vytrhne?

Když dá pár stovek lidí třeba jen desetikorunu, už nepůjde o zanedbatelnou částku. Když nastavíte příkaz na jednu stovku, za rok je to krásných 1 200 korun. A pak je tu ještě jeden rozměr – podpora. Lidé v nouzi velice často pozitivně vnímají už jen tu snahu, tu chuť, že jim chce někdo pomoci. Vědí, že někdo o jejich situaci ví, není mu lhostejná a ten člověk podniká aktivní kroky k tomu, aby pomohl. A to je někdy úplně stejně důležité jako ta částka, která přistane na účtu. Povzbuzení a symboliku takových vstřícných kroků nelze podcenit. 

 Co byste Nadačnímu fondu Vindicia pomáhá popřál?

Cítím, že obrovsky důležitá je důvěra. Doba, ve které žijeme, umí být cynická, takže jsme pak všichni opatrní na to, komu svěříme informace, city, ale i peníze a podporu. Fondu proto držím pěsti, aby mu lidé věřili a tím společně dokázali změnit život, co největšímu množství těch, kteří to potřebují.

,